
DENSO Auto PartsSpark Plug
Part #: DEN-3509 $27.18
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Spark Plug; Iridium Long Life (SIP)
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Electrode Core Material | Copper |
| Center Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Configuration | Needle-to-Needle |
| Ground Electrode Core Material | Nickel |
| Ground Electrode Quantity | 1 |
| Ground Electrode Tip Design | Platinum Needle |
| Hex Size | 16.0 mm |
| Manufacturer Heat Range | 20 |
| Pre-Gap Size | 0.8 mm |
| Reach | 26.50 mm |
| Resistance | 5000.0 |
| Seat Type | Flat |
| Thread Diameter | 14.00 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2022 | Toyota Tacoma | RWD, 4WD |