
Walker ExhaustExhaust Resonator
Part #: WAL-21764 $160.15
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- RESISTS CORROSION - Durable aluminized steel construction and helps reduce corrosion
- FACTORY SOUND - OE-style louvered tubes (where applicable) help reduce radiated noise for factory-style sound
- FLEXIBLE SOLUTION - Customizable design for easy fitment and may require specialized fabrication and/or welding for installation
- STRONG AND DURABLE - Features thick OE-style flanges, hardware and brackets for strength
- GET MORE MILES FROM YOUR RESONATOR - Engineered to fit, perform and sound like the original system
Exhaust Resonator
| Name | Specs |
|---|---|
| Body 1 Shape | Round |
| Body Height | 6.000in |
| Body Length | 13.000in |
| Body Material | Steel |
| Body Width | 6.000in |
| Finish | Aluminized |
| Inlet Configuration | Center |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Outlet Configuration | Center |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Pipe Connection |
| Resonator Shape | Round |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2019 | Ford Fusion | FWD, AWD |