
Walker ExhaustExhaust Muffler
Part #: WAL-22980 $354.16
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Manufactured from aluminized steel for durability
- Straight-through performance design engineered for class 7 and 8 vehicles
- Offered in a variety of styles, sizes and materials for your installation needs
- Bridge-constructed inlets and outlets for vibration resistance
- 4-year/500,000-mile warranty and exclusive 90-Day Safe and Sound Guarantee
Exhaust Muffler; Noisebraker
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 10.000in |
| Body Length | 44.000in |
| Body Material | Steel |
| Body Width | 10.000in |
| Finish | Aluminized |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | Pipe Connection |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Pipe Connection |
| Overall Length | 51.000in |
| Reversible | No |
| Shape | Round |
| Tunable | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 2005 | Freightliner FLD120 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4, 8 X 6, 10 X 6, 12 X 4, 10 X 4 |
| 1981 - 1988 | Freightliner FLC120 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4, 10 X 4 |
| 2000 - 2015 | Freightliner Columbia | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4, 8 X 6, 12 X 4, 10 X 4 |
| 1996 - 2011 | Freightliner Century Class | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4, 8 X 6, 10 X 4 |
| 1991 - 1993 | International 9700 | |
| 1988 - 1993 | International 9300 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1993 | International 8300 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1993 | International 8200 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1993 | International 8100 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1981 - 2016 | Kenworth W900 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1987 - 2016 | Kenworth T800 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1985 - 2003 | Kenworth K100E | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1981 - 2003 | Kenworth C500 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |