
Walker ExhaustExhaust Clamp
Part #: WAL-35317 $4.53
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- SUPERIOR SEAL - T-bolt latch design for superior clamping and sealing
- OE DESIGN - Designed with OE-style features for secure fit
- THE RIGHT CONNECTION - For use with flared connectors
- PREMIUM MATERIALS - Made from robust material for durability and long life
- BETTER TOGETHER - Use Walker accessories when installing Walker catalytic converters and mufflers for a complete exhaust system upgrade
Exhaust Clamp
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Diameter | 0.236in |
| Clamping Type | V Band |
| Diameter of Flair | 1.710in |
| Finish | Natural |
| Grade Type | Regular |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Part Description | Exhaust Clamp |
| Pipe Diameter | 1.750in |
| Width | 0.625in |