
CloyesEngine Timing Chain
Part #: CLO-C738F $109.06
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Recommended that the chain tensioner(s), sprocket(s), and guide(s) also be replaced when the chain is replaced, as these components play a vital role in system stability and accurate timing
- Each part is extensively tested and measured for function, fitment, and durability to ensure optimal performance
- Engineered and manufactured with precision pitch control for proper chain-to-sprocket tooth fitment
- CAD designed and manufactured using premium materials
- Refer to our online catalog for detailed application-specific information
Engine Timing Chain
| Name | Specs |
|---|---|
| Chain Length | 31in |
| Chain Material | Metal |
| Chain Pitch | 0.25in |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 15.39mm |
| Link Quantity | 254 |
| Row Quantity | 1 |
| Timing Marks | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2022 | Ford Transit-350 HD | AWD, RWD |
| 2015 - 2022 | Ford Transit-350 | AWD, RWD |
| 2015 - 2022 | Ford Transit-250 | AWD, RWD |
| 2015 - 2022 | Ford Transit-150 | AWD, RWD |
| 2011 - 2019 | Ford Taurus | FWD, AWD |
| 2013 - 2021 | Ford Police Interceptor Utility | FWD, AWD |
| 2013 - 2019 | Ford Police Interceptor Sedan | FWD, AWD |
| 2011 - 2017 | Ford Mustang | RWD |
| 2011 - 2012 | Ford Fusion | FWD, AWD |
| 2011 - 2019 | Ford Flex | FWD, AWD |
| 2011 - 2021 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 2011 - 2021 | Ford Explorer | FWD, AWD, RWD |
| 2015 - 2017 | Ford Expedition | RWD, 4WD |
| 2011 - 2018 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2015 - 2017 | Lincoln Navigator | RWD, 4WD |
| 2011 - 2016 | Lincoln MKZ | FWD, AWD |
| 2011 - 2018 | Lincoln MKX | FWD, AWD |
| 2011 - 2019 | Lincoln MKT | FWD, AWD |
| 2011 - 2016 | Lincoln MKS | FWD, AWD |
| 2017 - 2020 | Lincoln Continental | FWD, AWD |
| 2011 - 2015 | Mazda CX-9 | FWD, AWD |
| 2011 - 2013 | Mazda 6 | FWD |