
DaycoEngine Timing Belt
Part #: DAY-95219 $35.99
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Timing Belt; Timing Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Construction | Hi Temp |
| Effective Length | 63.00in/1600mm |
| Material | Highly Saturated (Acryl) Nitrile |
| Timing Marks | No |
| Tooth Pitch | .31496in/8.000mm |
| Tooth Profile | Round Tooth |
| Tooth Quantity | 200 |
| Top Width | 1.19in/30mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 1994 | Chrysler New Yorker | FWD |
| 1994 - 1994 | Chrysler LHS | FWD |
| 1993 - 1994 | Chrysler Concorde | FWD |
| 1993 - 1994 | Dodge Intrepid | FWD |
| 1993 - 1994 | Eagle Vision | FWD |