
MotoradEngine Oil Filter Cap
Part #: MOT-MO327 $22.25
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Heat and oil resistant materials ensures long life
- Designed to OE standards to guarantee fitment and reliable sealing
- Designed to withstand extreme temperatures and resist cracking
- Torque specifications on parts where applicable
Engine Oil Filter Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type | Screw On |
| Average Rated Life | 25.5Nm |
| Cap Depth | 1.30 in |
| Color | Black |
| Gasket Material | Rubber |
| Grade Type | Regular |
| Head Diameter | 0.92in |
| Height | 3.57in |
| Indicator Markings | Black |
| Length | 2.82in |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Threaded |
| Shape | Round |
| Thread Diameter | 2.55in |
| Torque | 25.5Nm |
| Width | 2.82in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2020 - 2024 | Chrysler Voyager | FWD |
| 2014 - 2016 | Chrysler Town & Country | FWD |
| 2017 - 2024 | Chrysler Pacifica | FWD, AWD |
| 2014 - 2023 | Chrysler 300 | AWD, RWD |
| 2014 - 2017 | Chrysler 200 | FWD, AWD |
| 2014 - 2019 | Dodge Journey | FWD, AWD |
| 2014 - 2020 | Dodge Grand Caravan | FWD |
| 2014 - 2024 | Dodge Durango | AWD, RWD |
| 2014 - 2023 | Dodge Charger | AWD, RWD |
| 2014 - 2023 | Dodge Challenger | AWD, RWD |
| 2014 - 2014 | Dodge Avenger | FWD |
| 2018 - 2018 | Jeep Wrangler JK | 4WD |
| 2014 - 2024 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 2022 - 2022 | Jeep Grand Cherokee WK | AWD, RWD, 4WD |
| 2021 - 2024 | Jeep Grand Cherokee L | RWD, 4WD |
| 2014 - 2024 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD, 4WD |
| 2020 - 2024 | Jeep Gladiator | 4WD |
| 2014 - 2022 | Jeep Cherokee | FWD, AWD, 4WD |
| 2014 - 2024 | Ram ProMaster 3500 | FWD |
| 2014 - 2024 | Ram ProMaster 2500 | FWD |
| 2014 - 2024 | Ram ProMaster 1500 | FWD |
| 2014 - 2015 | Ram C/V | FWD |
| 2019 - 2024 | Ram 1500 Classic | RWD, 4WD |
| 2014 - 2024 | Ram 1500 | RWD, 4WD |