
DENSO Auto PartsFTF Engine Oil Filter
Part #: DEN-150-2001 $11.60
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
FTF Engine Oil Filter
| Name | Specs |
|---|---|
| AntiDrain Back Valve | Yes |
| Bypass Relief Valve | Yes |
| Filter Media Material | Paper |
| Filter Type | Can |
| Gasket Inside Dia. | 55.0 mm |
| Gasket Outside Diameter | 63.0 mm |
| Height | 85.0 mm |
| Inside Thread Size | 0.75 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 1988 | Chevrolet Nova | FWD |
| 1991 - 1996 | Infiniti G20 | FWD |
| 2022 - 2023 | Lexus LX600 | AWD |
| 2018 - 2023 | Lexus LS500 | AWD, RWD |
| 2010 - 2012 | Lexus HS250h | FWD |
| 1991 - 1994 | Nissan Sentra | FWD |
| 1991 - 1993 | Nissan NX | FWD |
| 2004 - 2010 | Pontiac Vibe | FWD, AWD |
| 2008 - 2015 | Scion xB | FWD |
| 2005 - 2010 | Scion tC | FWD |
| 1996 - 1998 | Suzuki X-90 | RWD, 4WD |
| 1999 - 2003 | Suzuki Vitara | RWD, 4WD |
| 2007 - 2013 | Suzuki SX4 | FWD, AWD |
| 1989 - 2001 | Suzuki Swift | FWD |
| 1989 - 1998 | Suzuki Sidekick | RWD, 4WD |
| 1986 - 1995 | Suzuki Samurai | RWD, 4WD |
| 2010 - 2013 | Suzuki Kizashi | FWD, AWD |
| 2009 - 2013 | Suzuki Grand Vitara | AWD, RWD, 4WD |
| 1995 - 2002 | Suzuki Esteem | FWD |
| 2002 - 2007 | Suzuki Aerio | FWD, AWD |
| 2022 - 2023 | Toyota Tundra | RWD, 4WD |
| 2002 - 2008 | Toyota Solara | FWD |
| 2023 - 2023 | Toyota Sequoia | RWD, 4WD |
| 2001 - 2008 | Toyota RAV4 | FWD, AWD, 4WD |
| 1988 - 1995 | Toyota MR2 | RWD |
| 2006 - 2013 | Toyota Matrix | FWD, AWD |
| 2001 - 2007 | Toyota Highlander | FWD, AWD |
| 2000 - 2000 | Toyota Echo | FWD |
| 1988 - 2010 | Toyota Corolla | FWD, AWD |
| 1990 - 2005 | Toyota Celica | FWD, AWD |
| 2002 - 2011 | Toyota Camry | FWD |