
Monroe Shocks & StrutsDrive Axle Shaft Damper
Part #: MRC-32355 $75.39
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- CONSISTENT RIDE -- Velocity Proportional Valving (VPV) technology and all-weather fluid containing special additives to reduce friction and ensure smooth rod reaction and an overall smoother ride
- RELIABLE PERFORMANCE -- Nitrogen gas-charge maintains tire-to-road contact for improved ride and handling by reducing aeration
- RESTORES RIDE AND HANDLING -- Larger bore provides more efficient damping control to provide consistency and a smooth ride (where applicable)
- BUILT TO LAST -- Self-lubricating fluid seal retains gas and reduces excessive friction against the piston rod to help reduce premature wear while banded piston and bronze reinforced guide provide durability
- GET MORE MILES FROM YOUR RIDE -- Designed and validated to meet OE spec and deliver consistent performance
Drive Axle Shaft Damper; Monro-Matic Plus Axle Shaft Damper
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 1.64in/41.7mm |
| Compressed Length | 11.81in/300mm |
| Dust Shield Included | Yes |
| Dust Shield Material | Rubber |
| Extended Length | 15.82in/401.8mm |
| Hydraulic Lockout | No |
| Includes Bump Stop | No |
| Internal Rebound Bumper | No |
| Lower Mount Code | LS26 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12mm Sleeve ID X 1 1/2" Sleeve OAL |
| Part Description | Drive Axle Shaft Damper |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Travel Length | 4.01in/101.9mm |
| Upper Mount Code | LS26 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 12mm Sleeve ID X 1 1/2" Sleeve OAL |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 2004 | Ford Mustang | RWD |