
GSPWheel Hub
Part #: GSP-120008 $41.05
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Wheel Hub
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS | No |
| Bearing Generation | Wheel Hub |
| Bolt Circle Diameter | 130 mm |
| Bolt Thread Pitch | M16x1.5 in |
| Bolts Included | No |
| Brake Pilot Diameter | 80 mm |
| Driven Type | Driven |
| Flange Bolts Incl. | No |
| Flange Diameter | 156 mm |
| Flange Included | Yes |
| Flange Offset | 51 mm |
| Hub Pilot Diameter | 55 mm |
| Spline Quantity | 35 |
| Wheel Pilot Diameter | 78 mm |
| Wheel Stud Qty | 5 |
| Wheel Studs Included | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2020 - 2022 | Ram ProMaster 1500 | FWD |