
Dana / SpicerDifferential End Yoke
Part #: 716D951 $211.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Genuine Spicer light vehicle axle products are manufactured to the same high standards as original equipment (OE) parts because they are OE parts. That means when an automotive axle part is replaced with a genuine Spicer part, you are getting the same performance and reliability you have come to expect. And because Dana is constantly revolutionizing the technology behind its Dana axles and Spicer products, the replacement car axle or component you purchase today may even exceed the standards set for the original equipment part that you are replacing.
Differential End Yoke; PINION YOKE, DANA60, 1350 SERI ES
| Name | Specs |
|---|---|
| C/L To End Hub S | 3.000 in |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 4.2 |
| Dimension Length | 4.4 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 4.5 |
| GTIN | 00023913229986 |
| Hub Diameter R | 1.875 in |
| Involute Spline | Y |
| Length Thru Hole Q | 1.500 in |
| Major Diameter | 1.276 in |
| Material | Steel |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Note | Differential End Yoke |
| Outside Yoke Dimension (In) E | 3.625 in |
| Package UOM | Each |
| Quantity Per UOM | 1 |
| Series | 1350 |
| Spline Count | 29 |
| Type | Splined Hole |
| Weight | 2.2509 |
| Weight UOM | Pounds |
| Yoke Bearing Dimension (In) D | 1.188 in |
| Yoke Style | BS |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1989 - 1991 | Chevrolet V3500 | 4WD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet V30 | 4WD |
| 1989 - 1991 | Chevrolet R3500 | RWD |
| 1987 - 1988 | Chevrolet R30 | RWD |
| 1979 - 1994 | Chevrolet P30 | RWD |
| 1979 - 1986 | Chevrolet K30 | 4WD |
| 1979 - 1994 | Chevrolet G30 | RWD |
| 1979 - 1986 | Chevrolet C30 | RWD |
| 1979 - 1994 | GMC P3500 | RWD |
| 1979 - 1994 | GMC K3500 | 4WD |
| 1979 - 1994 | GMC C3500 | RWD |