
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR900936 $80.15
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 2.95in/75mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 1.12in/28.4mm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.72in/120mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.65in/16.6mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 30mm/1.18in |
| Outside Diameter | 332mm/13.07in |
| Overall Height | 62.3mm/2.45in |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2019 | BMW X6 | AWD, RWD |
| 2007 - 2018 | BMW X5 | AWD, RWD |