
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR5550 $42.97
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 2.78in/70.7mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 24.3mm/0.96in |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.75in/120.65mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.52in/13.1mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 1.04in/26.3mm |
| Outside Diameter | 266.4mm/10.49in |
| Overall Height | 2.03in/51.5mm |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1979 - 1985 | Buick Riviera | FWD |
| 1980 - 1985 | Cadillac Seville | FWD |
| 1979 - 1985 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1983 - 1994 | Chevrolet S10 Blazer | 4WD |
| 1983 - 1997 | Chevrolet S10 | 4WD |
| 1995 - 1997 | Chevrolet Blazer | AWD, 4WD |
| 1992 - 1993 | GMC Typhoon | AWD |
| 1991 - 1991 | GMC Syclone | AWD |
| 1991 - 1997 | GMC Sonoma | 4WD |
| 1983 - 1991 | GMC S15 Jimmy | 4WD |
| 1983 - 1990 | GMC S15 | 4WD |
| 1992 - 1997 | GMC Jimmy | AWD, 4WD |
| 1979 - 1985 | Oldsmobile Toronado | FWD |
| 1991 - 1996 | Oldsmobile Bravada | AWD |