
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR54105 $42.63
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 2.78in/70.7mm |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Drum-In-Hat |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 0.71in/18mm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.5in/114.3mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.56in/14.2mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 0.75in/19mm |
| Outside Diameter | 295mm/11.61in |
| Overall Height | 58.3mm/2.3in |
| Rust Resistant Coating | No |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2011 | Ford Crown Victoria | RWD |
| 2003 - 2004 | Mercury Marauder | RWD |
| 2003 - 2011 | Mercury Grand Marquis | RWD |