
DuraGoDisc Brake Rotor
Part #: DUR-BR3132501 $30.49
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DuraGo Titanium Series (DTS) brake rotors deliver a winning combination of quality, performance, styling and defense against corrosion. DTS brake rotors feature a corrosion resistant coating that provides lasting protection to the hat and edge of the ro
Disc Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| ABS Tone Ring Included | No |
| Center Hole Dia | 72mm/2.83in |
| Construction | Full Cast |
| Conventional Or Drum-In-Hat Type Rotor | Conventional |
| Cross Drilled | No |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 0.31in/8mm |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Bolt Hole Circle Diameter | 4.5in/114.3mm |
| Mounting Bolt Hole Diameter | 0.52in/13.2mm |
| Mounting Bolt Hole Quantity | 5 |
| Nominal Thickness | 10mm/0.39in |
| Outside Diameter | 11.02in/280mm |
| Overall Height | 1.59in/40.5mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Slotted | No |
| Solid Or Vented Type Rotor | Solid |