
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-830-48046R $225.33
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Disc Brake Rotor; DFC Geoperformance Rotor - Drilled and Slotted
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Hole Dia | 79mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Directional |
| Discard Thickness | 27.5mm |
| Hat Finish | Geospec Silver Grey |
| Nominal Thickness | 29mm |
| Outside Diameter | 325mm |
| Overall Height | 54.3mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 127mm |
| Stud/Lug Hole Dia | 13mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 6 |
| Surface Type | Slotted X Drilled |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2007 | Buick Rainier | AWD, RWD |
| 2002 - 2006 | Chevrolet Trailblazer EXT | RWD, 4WD |
| 2003 - 2005 | Chevrolet SSR | RWD |
| 2004 - 2005 | GMC Envoy XUV | RWD, 4WD |
| 2002 - 2006 | GMC Envoy XL | RWD, 4WD |
| 2005 - 2009 | GMC Envoy | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Isuzu Ascender | RWD, 4WD |
| 2005 - 2009 | Saab 9-7x | AWD |