
Dynamic Friction CompanyDisc Brake Rotor
Part #: DFC-600-47005 $101.79
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- 100% Precision Mill-Balanced For Smoother Stopping And Zero Vibration At Any Speed
- CNC-Machined To The Tightest Tolerances
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Rotors
- Engineered With Premium G3000/G11H18 Iron Castings For Strength, Stability, And Durability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Non-Directional Finish To Promote Faster Break-In And Smoother Stops
- Original Equipment (OE) Vane Configuration To Ensure Proper And Maximum Heat Dissipation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
Disc Brake Rotor; DFC Brake Rotor
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Diameter | 7/16-20mm |
| Bolt Hole Quantity | 5ea |
| Center Hole Dia | 70.5mm |
| Directional or Non-Directional Brake Surface | Non-Directional |
| Discard Thickness | 24.51mm |
| Hat Finish | Rust Preventative |
| Height | 118.1mm |
| Inside Diameter | 70.5mm |
| Nominal Thickness | 26.3mm |
| Outside Diameter | 280mm |
| Overall Height | 118.1mm |
| Rust Resistant Coating | Yes |
| Solid Or Vented Type Rotor | Vented |
| Stud/Lug Hole Circle Dia | 120.6mm |
| Stud/Lug Hole Qty | 5 |
| Surface Type | Smooth |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1975 - 1978 | Buick Skylark | RWD |
| 1973 - 1977 | Buick Regal | RWD |
| 1977 - 1978 | Buick LeSabre | RWD |
| 1977 - 1978 | Buick Estate Wagon | RWD |
| 1977 - 1978 | Buick Electra | RWD |
| 1973 - 1977 | Buick Century | RWD |
| 1975 - 1975 | Buick Apollo | RWD |
| 1976 - 1976 | Cadillac Seville | RWD |
| 1975 - 1978 | Chevrolet Nova | RWD |
| 1973 - 1977 | Chevrolet Monte Carlo | RWD |
| 1977 - 1978 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1971 - 1973 | Chevrolet G10 Van | RWD |
| 1973 - 1977 | Chevrolet El Camino | RWD |
| 1973 - 1973 | Chevrolet Chevelle | RWD |
| 1977 - 1978 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1970 - 1978 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1973 - 1977 | GMC Sprint | RWD |
| 1971 - 1973 | GMC G15/G1500 Van | RWD |
| 1973 - 1975 | Oldsmobile Vista Cruiser | RWD |
| 1975 - 1979 | Oldsmobile Omega | RWD |
| 1977 - 1978 | Oldsmobile Delta 88 | RWD |
| 1976 - 1976 | Oldsmobile Cutlass Tiara | RWD |
| 1973 - 1977 | Oldsmobile Cutlass Supreme | RWD |
| 1975 - 1977 | Oldsmobile Cutlass Salon | RWD |
| 1973 - 1977 | Oldsmobile Cutlass | RWD |
| 1975 - 1977 | Pontiac Ventura | RWD |
| 1977 - 1978 | Pontiac Phoenix | RWD |
| 1973 - 1977 | Pontiac LeMans | RWD |
| 1973 - 1973 | Pontiac GTO | RWD |
| 1977 - 1978 | Pontiac Grand Safari | RWD |
| 1973 - 1977 | Pontiac Grand Prix | RWD |
| 1975 - 1977 | Pontiac Grand LeMans | RWD |
| 1973 - 1975 | Pontiac Grand Am | RWD |
| 1970 - 1978 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1977 - 1981 | Pontiac Catalina | RWD |
| 1977 - 1981 | Pontiac Bonneville | RWD |