
Dynamic Friction CompanyTrue Balanced Brake Drum
Part #: DFC-365-48000 $202.04
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Black High Temperature Coating For Corrosion Protection
- Designed To Meet The Same Form, Fit, And Function As OEM Brake Drums
- Machined To The Tightest Tolerances To Ensure A Proper Direct Fitment
- Manufactured Using Castings Of Superior Metallurgy For Drivability, Durability, And Reliability
- New In Box, Ready To Install, No Modifications Required
- Precision Cut And Mill Balanced To Ensure Proper Balance, Which Eliminates Vibrations And Pedal Pulsation
- Quality Tested To Ensure Long-Lasting Performance
True Balanced Brake Drum
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 8 |
| Center Hole Dia | 116.8mm |
| Drum Bolt Circle Dia | 165.1mm |
| Maximum Drum Dia | 11.21in |
| Mount Type | Floating |
| Nominal Drum Dia | 283.21mm |
| Outside Diameter | 330mm |
| Overall Height | 127.5mm |
| Weight | 10.45lb |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1960 - 1964 | Chevrolet Suburban | RWD |
| 1973 - 1973 | Chevrolet P20 Van | RWD |
| 1968 - 1970 | Chevrolet C20 Suburban | RWD |
| 1960 - 1970 | Chevrolet C20 Pickup | RWD |
| 1967 - 1967 | Chevrolet C20 Panel | RWD |
| 1973 - 1973 | GMC P25/P2500 Van | RWD |
| 1971 - 1972 | GMC C25/C2500 Suburban | RWD |
| 1967 - 1970 | GMC C25/C2500 Pickup | RWD |