
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-33956 $37.25
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates OE Type Thermostats are engineered to provide precise temperature control and leak-free, OEM-equivalent fit every time.
Engine Coolant Thermostat; OE Type Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | 1.14in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .742in |
| Flange Thickness | .05in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Performance |
| Height | 1.854in |
| Height Between Flanges | 1.18in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 2 |
| Jiggle Pin Weep Hole | Yes |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Quantity | 1 |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.28in |
| Start to Open Temperature | 82ce/180fa |
| Type | OE Type Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2008 | American LaFrance Condor | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4 |
| 2000 - 2000 | Bering MD26M | 4 X 2 |
| 1999 - 2000 | Bering MD23M | 4 X 2 |
| 2007 - 2010 | Blue Bird Vision School Bus | 4 X 2 |
| 1997 - 2004 | Blue Bird TC2000 | 4 X 2 |
| 1997 - 2000 | Blue Bird TC1000 | 4 X 2 |
| 1997 - 2003 | Blue Bird SHL TC2000 | 4 X 2 |
| 2007 - 2007 | Blue Bird SHL Commercial | 4 X 2 |
| 1999 - 2010 | Blue Bird All American RE | 4 X 2 |
| 2000 - 2010 | Blue Bird All American FE | 4 X 2 |
| 2016 - 2023 | Capacity Of Texas TJ9000 | 4 X 2 |
| 2011 - 2011 | Capacity Of Texas TJ7000 | 4 X 2 |
| 2005 - 2005 | Capacity Of Texas TJ6500 | 6 X 4 |
| 2004 - 2023 | Capacity Of Texas TJ5000 | 4 X 2 |
| 2002 - 2008 | El Dorado Transmark RE | 4 X 2 |
| 2002 - 2006 | El Dorado Escort RE | 4 X 2 |
| 2007 - 2009 | El Dorado E-Z Rider II Max | 4 X 2 |
| 2005 - 2007 | El Dorado E-Z Rider II | 4 X 2 |
| 1997 - 1998 | Ford L8501 | 4 X 2 |
| 1998 - 1998 | Ford F-800 LPO | 4 X 2 |
| 1998 - 1999 | Ford F-800 | 4 X 2 |
| 2000 - 2012 | Ford F-750 | 4 X 2 |
| 2000 - 2012 | Ford F-650 | 4 X 2 |
| 2002 - 2005 | Freightliner XC Straight Rail | 4 X 2 |
| 2005 - 2005 | Freightliner XC Raised Rail | 4 X 2, 6 X 2 |
| 2002 - 2005 | Freightliner XC | 4 X 2 |
| 1999 - 2000 | Freightliner XB Line | 4 X 2 |
| 1999 - 2010 | Freightliner MT55 | 4 X 2 |
| 1998 - 2010 | Freightliner MT45 | 4 X 2 |
| 1997 - 2006 | Freightliner MT35 | 4 X 2 |
| 2007 - 2012 | Freightliner M2 106 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4, 10 X 4, 8 X 2 |
| 1998 - 2005 | Freightliner FS65 | 4 X 2 |
| 1998 - 2003 | Freightliner FL80 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1999 - 2003 | Freightliner FL70 | 4 X 2 |
| 1998 - 2003 | Freightliner FL60 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1998 - 2003 | Freightliner FL50 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 2007 | Freightliner FC80 | 4 X 2 |
| 1999 - 2004 | Freightliner FC70 | 4 X 2 |
| 2008 - 2011 | Freightliner B2 | 4 X 2 |
| 2005 - 2010 | Gillig Low Floor | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Hyundai HMD 260 | 4 X 2 |
| 2003 - 2003 | Hyundai HMD 230 | 4 X 2 |
| 2000 - 2001 | Kenworth W900 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 2001 | Kenworth T800 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 2000 - 2007 | Kenworth T300 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2000 - 2003 | Kenworth K300 | 4 X 2, 6 X 2 |
| 1999 - 1999 | Orion Bus Orion II | 4 X 2 |
| 1999 - 2001 | Peterbilt 379 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 2002 - 2002 | Peterbilt 378 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2001 - 2003 | Peterbilt 270 | 4 X 2 |
| 1998 - 2000 | Peterbilt 200 | |
| 1999 - 2006 | Sterling Truck SC8000 Cargo | 4 X 2, 6 X 2 |
| 1999 - 2003 | Sterling Truck SC7000 Cargo | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1999 - 1999 | Sterling Truck L8501 | 4 X 2 |
| 1999 - 2001 | Sterling Truck L7501 | 4 X 2 |
| 1999 - 2003 | Sterling Truck L7500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Sterling Truck Bullet 55 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Sterling Truck Bullet 45 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2001 - 2003 | Sterling Truck Acterra 8500 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 8 X 4 |
| 2001 - 2003 | Sterling Truck Acterra 7500 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 2001 - 2003 | Sterling Truck Acterra 6500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2001 - 2002 | Sterling Truck Acterra 5500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2010 | Sterling Truck Acterra | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 8 X 4 |
| 2004 - 2004 | Thomas Transit Liner | 4 X 2 |
| 2003 - 2005 | Thomas Saf-T-Liner | 4 X 2 |
| 2004 - 2005 | Workhorse Custom Chassis P42 | 4 X 2 |