
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-33788S $37.21
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates Premium Thermostats feature a heavy gauge stainless steel construction for improved corrosion resistance, as well as an upgraded spring for increased temperature stability under normal operation conditions.
Engine Coolant Thermostat; Premium Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | 1.18in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .765in |
| Flange Thickness | .05in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Improved |
| Height | 2.16in |
| Height Between Flanges | 1.5in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 0 |
| Jiggle Pin Weep Hole | No |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Quantity | 1 |
| Seal Type | O-Ring |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13in |
| Start to Open Temperature | 82ce/180fa |
| Type | Premium Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1994 - 1995 | Buick Roadmaster | RWD |
| 1994 - 1995 | Buick Commercial Chassis | RWD |
| 1994 - 1995 | Cadillac Fleetwood | RWD |
| 1994 - 1995 | Cadillac Commercial Chassis | RWD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet Impala | RWD |
| 1992 - 1995 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 1994 - 1994 | Chevrolet Commercial Chassis | RWD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 1993 - 1995 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1993 - 1997 | Pontiac Firebird | RWD |