
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-33189 $14.65
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates OE Type Thermostats are engineered to provide precise temperature control and leak-free, OEM-equivalent fit every time.
Engine Coolant Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | 1.09in |
| Bypass Flange Length | 1.37in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .79in |
| Flange Thickness | .06in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Performance |
| Height | 2.17in |
| Height Between Flanges | 1.52in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 0 |
| Jiggle Pin Weep Hole | No |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Seal Quantity | 0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.05in |
| Start to Open Temperature | 91ce/195fa |
| Type | OE Type Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1980 - 1982 | American Motors Spirit | RWD |
| 1981 - 1983 | American Motors Eagle | 4WD |
| 1980 - 1982 | American Motors Concord | RWD |
| 1985 - 1986 | Chevrolet S10 Blazer | RWD, 4WD |
| 1985 - 1986 | Chevrolet S10 | RWD, 4WD |
| 1979 - 1979 | Chevrolet Monza | RWD |
| 1982 - 1986 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1985 - 1986 | Chevrolet Astro | RWD |
| 1978 - 1979 | Dodge W200 | 4WD |
| 1978 - 1979 | Dodge W150 | 4WD |
| 1983 - 1985 | Dodge Ram 50 | RWD, 4WD |
| 1983 - 1985 | Dodge Power Ram 50 | 4WD |
| 1978 - 1979 | Dodge D200 | RWD |
| 1978 - 1979 | Dodge D150 | RWD |
| 1978 - 1979 | Dodge D100 | RWD |
| 1994 - 1997 | Ford Thunderbird | RWD |
| 1983 - 1987 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 1996 - 2002 | Ford Mustang | RWD |
| 1992 - 1995 | Ford Crown Victoria | RWD |
| 1985 - 1986 | GMC Safari | RWD |
| 1985 - 1986 | GMC S15 Jimmy | RWD, 4WD |
| 1985 - 1986 | GMC S15 | RWD, 4WD |
| 1984 - 1987 | Isuzu Trooper | 4WD |
| 1983 - 1987 | Isuzu Pickup | RWD, 4WD |
| 1981 - 1984 | Isuzu I-Mark | RWD |
| 1971 - 1974 | Jaguar XKE | RWD |
| 1976 - 1995 | Jaguar XJS | RWD |
| 1972 - 1987 | Jaguar XJ6 | RWD |
| 1973 - 1995 | Jaguar XJ12 | RWD |
| 1969 - 1971 | Jaguar XJ | RWD |
| 1982 - 1985 | Jaguar Vanden Plas | RWD |
| 1981 - 1983 | Jeep Scrambler | 4WD |
| 1980 - 1983 | Jeep DJ5 | RWD |
| 1980 - 1983 | Jeep CJ7 | 4WD |
| 1980 - 1983 | Jeep CJ5 | 4WD |
| 1991 - 2003 | Lincoln Town Car | RWD |
| 1979 - 1988 | Mazda RX-7 | RWD |
| 1974 - 1978 | Mazda RX-4 | RWD |
| 1972 - 1978 | Mazda RX-3 | RWD |
| 1971 - 1974 | Mazda RX-2 | RWD |
| 1974 - 1977 | Mazda Rotary Pickup | RWD |
| 1971 - 1972 | Mazda R100 | RWD |
| 1976 - 1977 | Mazda Mizer | RWD |
| 1976 - 1978 | Mazda Cosmo | RWD |
| 1982 - 1984 | Mazda B2200 | RWD |
| 1992 - 2001 | Mercury Grand Marquis | RWD |
| 1994 - 1997 | Mercury Cougar | RWD |
| 1983 - 1985 | Mitsubishi Mighty Max | RWD, 4WD |
| 1981 - 1986 | Nissan 720 | RWD, 4WD |
| 1979 - 1980 | Oldsmobile Starfire | RWD |
| 1980 - 1980 | Oldsmobile Omega | FWD |
| 1978 - 1979 | Pontiac Sunbird | RWD |
| 1980 - 1986 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1977 - 1980 | Saab 99 | FWD |
| 1986 - 1998 | Saab 9000 | FWD |
| 1979 - 1998 | Saab 900 | FWD |
| 1999 - 2008 | Saab 9-5 | FWD |
| 1999 - 2004 | Saab 9-3 | FWD |
| 1975 - 1981 | Triumph TR7 | RWD |
| 1971 - 1973 | Triumph Stag | RWD |
| 1999 - 1999 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2003 - 2003 | Volvo C70 | FWD |