
GatesEngine Coolant Thermostat
Part #: GAT-33059 $13.95
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates OE Type Thermostats are engineered to provide precise temperature control and leak-free, OEM-equivalent fit every time.
Engine Coolant Thermostat; OE Type Thermostat
| Name | Specs |
|---|---|
| Bypass Flange Diameter | .93in |
| Bypass Flange Length | 1.08in |
| Design | Bottom By-Pass |
| Flange Height | .8in |
| Flange Thickness | .06in |
| Gasket Quantity | 0 |
| Grade Type | OE Performance |
| Height | 1.77in |
| Height Between Flanges | 1.24in |
| Installation Tool | No |
| Jiggle Pin Check Valve Quantity | 0 |
| Jiggle Pin Weep Hole | No |
| Material | Stainless Steel, Copper |
| Seal Quantity | 0 |
| Sealing Flange Outside Diameter | 2.13in |
| Start to Open Temperature | 91ce/195fa |
| Type | OE Type Thermostat |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1980 - 1981 | Cadillac Seville | FWD |
| 1968 - 1984 | Cadillac Fleetwood | RWD |
| 1968 - 1981 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1968 - 1981 | Cadillac DeVille | RWD |
| 1968 - 1984 | Cadillac Commercial Chassis | RWD |
| 1968 - 1976 | Cadillac Calais | RWD |
| 1980 - 1980 | International S1925 | |
| 1980 - 1980 | International S1924 | |
| 1981 - 1987 | International S1854 | |
| 1981 - 1988 | International S1853 | |
| 1980 - 1980 | International S1824 | |
| 1980 - 1980 | International S1823 | |
| 1981 - 1988 | International S1754 | |
| 1980 - 1980 | International S1724 | |
| 1980 - 1980 | International S1723 | |
| 1980 - 1982 | International F1954 | 6 X 4 |
| 1979 - 1981 | International F1924 | |
| 1965 - 1968 | International CO4000 Transtar | |
| 1980 - 1986 | International Cargostar | |
| 1980 - 1980 | International 2275 | |
| 1980 - 1980 | International 2155 | |
| 1981 - 1982 | International 1955 | |
| 1980 - 1984 | International 1954 | 4 X 2 |
| 1980 - 1981 | International 1925 S | |
| 1979 - 1982 | International 1924 S | |
| 1980 - 1988 | International 1854 | |
| 1979 - 1981 | International 1824 | |
| 1980 - 1988 | International 1754 | |
| 1979 - 1982 | International 1724 | |
| 1980 - 1982 | International 1654 |