
MotoradEngine Coolant Thermostat Housing
Part #: MOT-CH3010 $177.81
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Easy, one step fit and installation
- No special tools required
- Meets or exceeds all OEM standards
Engine Coolant Thermostat Housing
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Hole Quantity | 3 |
| Bolts Included | No |
| Color | Black |
| Gasket Quantity | 0 |
| Hardware Included | No |
| Height | 4.34 in |
| Material | Plastic |
| Mount Hole Diameter | 0.26 in, 0.26 in, 0.26 in |
| Mount Hole Quantity | 3 |
| Outlet Diameter | 1.32 in |
| Outlet Port Diameter | 1.32 |
| Outlet Port Quantity | 1 |
| Seal Quantity | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2016 - 2016 | Scion iA | FWD |
| 2017 - 2018 | Toyota Yaris iA | FWD |
| 2019 - 2020 | Toyota Yaris | FWD |