
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K080415 $38.33
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 41.5in |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 42.068in/1069mm |
| Rib Quantity | 8 |
| Top Width | 1.087in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1987 - 1996 | Kenworth T800 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1990 - 1996 | Kenworth T600A | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 1985 - 1999 | Kenworth K100E | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1981 - 1985 | Kenworth K100 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1992 - 1992 | Kenworth C500 | 6 X 4, 6 X 6 |
| 1999 - 1999 | Orion Bus Orion II | 4 X 2 |
| 1996 - 1998 | Volvo WI | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1984 - 1988 | White WIM | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 1984 - 1988 | White WIL | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1988 | White WIA | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1981 - 1988 | White WHS | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1981 - 1987 | White WHM | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 1981 - 1988 | White WHL | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1981 - 1988 | White WCS | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1981 - 1988 | White WCM | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 1982 - 1988 | White WCL | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 1988 - 1988 | White WCA | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1994 | White/GMC WIM | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1988 - 1991 | White/GMC WIL | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1995 | White/GMC WIA | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4, 10 X 6 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WHS | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WHM | 6 X 4 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WHL | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1990 - 1994 | White/GMC WG | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WCS | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WCM | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WCL | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1988 - 1988 | White/GMC WCA | 6 X 4, 4 X 2 |