
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K050404 $20.93
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Import or domestic, car or truck, every vehicle can depend on the superior quality of Gates precision-fit Micro-V belts. With advanced technology that matches the OE size, construction and materials, Gates Micro-V ensures optimal vehicle performance.
Serpentine Belt; Premium OE Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 40.47in |
| Grade Type | OE Performance |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 41in/1041mm |
| Rib Quantity | 5 |
| Top Width | .667in |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Standard) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Buick Verano | FWD |
| 2012 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2011 - 2011 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2004 - 2005 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet HHR | FWD |
| 2010 - 2017 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2010 - 2017 | GMC Terrain | FWD, AWD |
| 2007 - 2007 | Pontiac G5 | FWD |