
GatesSerpentine Belt
Part #: GAT-K040233SF $22.75
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates Micro-V Stretch Fit Belts, with exclusive self-tensioning technology, fit like a glove and perform properly on unique stretch fit drive systems. Gates continues to add coverage to this growing market segment.
Serpentine Belt; Premium OE Stretch Fit Micro-V Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Cord Material | Nylon |
| Cross Section Designation | K |
| Effective Length | 594mm |
| Grade Type | OE Exact |
| Material | EPDM |
| Outside Circumference | 24in/610mm |
| Rib Quantity | 4 |
| Top Width | 14mm |
| Type | Automotive V-Ribbed Belt (Stretch Fit) |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2015 | BMW X1 | AWD |