
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-6PK1027EE $77.85
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt; Supersedes E060394
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 40.433in/1027mm |
| Free Length | 39.4in/1000.760mm |
| Material | EPDM4 |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 0mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 6 |
| Standards | SAE J1459 |
| Top Width | .82in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2019 | Ford Fiesta | FWD |
| 2017 - 2019 | Ford Escape | FWD, AWD |