
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-6060861 $114.26
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | Double Sided K-Section |
| Effective Length | 86.142in/2188.01mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 2213.54mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib, Double Sided |
| Rib Quantity | 6 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | .82in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Land Rover Range Rover Evoque | AWD |
| 2015 - 2017 | Land Rover Discovery Sport | AWD |