
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-5120937 $104.95
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 93.701in/2380.01mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 2394.21mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 12 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | 1.66in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2007 | Kenworth W900 | 6 X 4, 4 X 2 |