
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-5080680 $83.13
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 68.00in/1727.20mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 1743.21mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 8 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | 1.10in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2003 | Blue Bird All American RE | 4 X 2 |
| 2004 - 2004 | Country Coach Motorhome Inspire | 4 X 2 |
| 2010 - 2010 | Freightliner MT45 | 4 X 2 |
| 2002 - 2005 | Freightliner MT35 | 4 X 2 |
| 2002 - 2008 | Freightliner FS65 | 4 X 2 |
| 1989 - 1996 | Freightliner FLD120 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1991 - 1996 | Freightliner FLD112 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1989 - 1996 | Freightliner FLC112 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1994 - 1996 | Freightliner FLB | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1989 - 1994 | Freightliner FLA086 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 2, 8 X 4, 10 X 4 |
| 1999 - 2002 | Freightliner FL80 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 1999 - 2002 | Freightliner FL70 | 4 X 2 |
| 1999 - 2002 | Freightliner FL60 | 4 X 2 |
| 1999 - 2002 | Freightliner FL50 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2006 | Freightliner FB65 | 4 X 2 |
| 2007 - 2015 | Freightliner B2 | 4 X 2 |
| 2002 - 2005 | International 8500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1989 - 1993 | Kenworth T800 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1989 - 1994 | Kenworth T600A | 6 X 4, 4 X 2 |
| 1989 - 1995 | Kenworth T400 | 4 X 4, 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2 |
| 1991 - 1993 | Kenworth C500 | 6 X 4, 6 X 6, 6 X 2 |
| 2001 - 2001 | Sterling Truck AT9500 | 6 X 4, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 2001 - 2001 | Sterling Truck Acterra 7500 | 6 X 4, 4 X 2, 6 X 6, 6 X 2, 8 X 4 |
| 2001 - 2001 | Sterling Truck Acterra 6500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2001 - 2001 | Sterling Truck Acterra 5500 | 6 X 4, 4 X 2 |
| 2003 - 2004 | Thomas Saf-T-Liner | 4 X 2 |