
DaycoSerpentine Belt
Part #: DAY-5060883 $75.36
Login for personalized shopping
Description & Specs
Serpentine Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Black |
| Cross Section | K-Section |
| Effective Length | 88.25in/2241.55mm |
| Material | EPDM, Aramid Reinforced |
| Max Operating Temp | 100c/212f |
| Min Operating Temp | -42.7c/-45f |
| Outside Circumference | 2258.32mm |
| Rib Depth | Standard |
| Rib Profile | Straight Rib |
| Rib Quantity | 6 |
| Standards | SAE J1459, SAE J2432 |
| Top Width | .82in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2013 - 2016 | Blue Bird Vision School Bus | 4 X 2 |
| 2004 - 2006 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 1984 - 1984 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2002 - 2003 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 2010 - 2011 | Dodge Nitro | RWD, 4WD |
| 2003 - 2003 | Dodge Durango | RWD, 4WD |
| 2002 - 2003 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 2016 - 2019 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 1998 - 2000 | Ford Explorer | AWD, RWD, 4WD |
| 2000 - 2006 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 2009 - 2012 | Jeep Liberty | RWD, 4WD |
| 1999 - 2004 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD, 4WD |
| 2002 - 2003 | Lexus SC430 | RWD |
| 1998 - 2000 | Lexus SC400 | RWD |
| 1998 - 2007 | Lexus LX470 | 4WD |
| 2001 - 2006 | Lexus LS430 | RWD |
| 1990 - 1994 | Lexus LS400 | RWD |
| 2003 - 2009 | Lexus GX470 | 4WD |
| 2001 - 2005 | Lexus GS430 | RWD |
| 2006 - 2008 | Mazda MX-5 Miata | RWD |
| 1997 - 2000 | Mazda B4000 | RWD, 4WD |
| 1998 - 2001 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 2005 - 2006 | Pontiac G6 | FWD |
| 2000 - 2006 | Toyota Tundra | RWD, 4WD |
| 2001 - 2007 | Toyota Sequoia | RWD, 4WD |
| 1998 - 2007 | Toyota Land Cruiser | 4WD |
| 2003 - 2009 | Toyota 4Runner | RWD, 4WD |