
GatesAccessory Drive Belt
Part #: GAT-TR28346 $25.18
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Gates Green Stripe Truck and Bus Series V-Belts are specifically designed for heavy-duty truck, bus and off-road equipment applications. Absorbs normal shock loads without damage to the belt.
Accessory Drive Belt; Truck & Bus V-Belt
| Name | Specs |
|---|---|
| Angle | 36 |
| Belt Material | EPDM |
| Construction | Notched |
| Cord Material | Polyester |
| Cross Section Designation | VA |
| Effective Length | 877mm |
| Notched | Yes |
| Outside Circumference | 35.11in/892mm |
| Strand Quantity | 1 |
| Top Width | .775in |
| Type | Truck & Bus V-Belt |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1937 - 1937 | Cord 812 | FWD |
| 1936 - 1936 | Cord 810 | FWD |
| 1946 - 1947 | Ford Super Deluxe | RWD |
| 1942 - 1947 | Ford Sedan Delivery | RWD |
| 1942 - 1942 | Ford Model 2 GA Special | RWD |
| 1946 - 1947 | Ford Deluxe | RWD |
| 1942 - 1947 | Ford 3/4 Ton Pickup | RWD |
| 1942 - 1947 | Ford 1/2 Ton Pickup | RWD |
| 1942 - 1947 | Ford 1 Ton Pickup | RWD |