
GatesAccessory Drive Belt Idler Pulley
Part #: GAT-36322 $19.63
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
DriveAlign Idler Pulleys provide OE-quality fit to passenger cars and light trucks, performing as a locked center tensioning pulley, an automatic belt tensioner pulley or an idler pulley.
Accessory Drive Belt Idler Pulley; DriveAlign Premium OE Pulley
| Name | Specs |
|---|---|
| Bearing Inside Diameter | 17mm |
| Contact Surface Material | Smooth/Backside |
| Contents | Pulley, Bolt, Dust Shields |
| Groove Quantity | 0 |
| Material | Thermoplastic |
| Outside Diameter | 65mm |
| Pulley 1 Flanged | No |
| Pulley Quantity | 1 |
| Width | 24.5mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2010 | Chrysler Sebring | FWD, AWD |
| 2011 - 2014 | Chrysler 200 | FWD |
| 2009 - 2020 | Dodge Journey | FWD, AWD |
| 2007 - 2012 | Dodge Caliber | FWD, AWD |
| 2008 - 2014 | Dodge Avenger | FWD |
| 2007 - 2017 | Jeep Patriot | FWD, 4WD |
| 2007 - 2017 | Jeep Compass | FWD, AWD, 4WD |