
BoschElectric Fuel Pump
Part #: BOS-69220 $160.85
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Bosch "Better than OE design", improves upon ease of installation, drivability of your vehicle and extends the life of the vehicle
- Patented Turbine Pump technology virtually eliminates fuel pulsation, noise, and reduces hot-start problems
- Electromagnetic shielding prevents on-board electronic interference from fuel pump
- Designed to operate under extreme temperatures and under low fuel conditions while maintaining an extended service life
- All Bosch fuel pumps are ‘end-of-line’ function tested in order to ensure highest quality and performance of all pumps in our program.
Electric Fuel Pump
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type (Fuel Pump Strainer) | Push On |
| Connector Gender | Female |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Square/Rectangle |
| Electric | Yes |
| Electrical or Mechanical | Electric |
| Filter Included | Yes |
| Fuel Delivery Type | Fuel Injection |
| Fuel Filter Included | Yes |
| Fuel Sending Unit Included | No |
| Fuel Tank Pressure Sensor Included | No |
| Fuel Type | Gas |
| Gasket or Seal Included | No /Yes |
| Grade Type | Premium |
| Hose Length | 0 ft |
| Housing Material | Metal |
| Housing Width | 36 mm |
| In-Line Pump | N |
| Inlet Outside Diameter | 810 mm |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | OE Type |
| Inside Diameter | 0 mm |
| Internal Or External | Internal |
| Lock Ring Included | No |
| Material | Mixed |
| Metered | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | OE type |
| Negative Ground | No |
| New Or Reman | New |
| Nozzle Shut Off Valve Included | No |
| Nozzle Type | Fixed |
| O-Ring Included | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 810 mm |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | OE Type |
| Outside Diameter | 3646 mm |
| Package Contents | 1 Electric Fuel Pump |
| Port Quantity | 1 |
| Power Cord Length | 0 ft |
| Power Source | Battery |
| Pump Design | Electric |
| Pump Only Or Module | Pump Only |
| Pump Type | Electric |
| Regulator Included | No |
| Rim Shape | Round |
| Seal And Lock Ring Included | No |
| Self Priming | Yes |
| Static Ground Terminal | No |
| Strainer Included | Yes |
| Strainer Used With Pump | Yes |
| Suction Pipe Included | No |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Thickness | 1.5 mm |
| Voltage | 12 VDC |
| Wire Gauge Measurement | 0 ga. |
| Wire Harness Included | No |
| Wire Quantity | 0 |
| Wiring Harness Included | No |
| Wiring Harness Length (mm) | 0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 1991 | Buick Skylark | FWD |
| 1987 - 1989 | Buick Skyhawk | FWD |
| 1988 - 1992 | Buick Century | FWD |
| 1986 - 1989 | Cadillac Seville | FWD |
| 1986 - 1989 | Cadillac Fleetwood | FWD |
| 1986 - 1989 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1986 - 1989 | Cadillac DeVille | FWD |
| 1985 - 1989 | Cadillac Commercial Chassis | FWD |
| 1994 - 1997 | Chevrolet P30 | RWD |
| 1990 - 1993 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet K3500 | 4WD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet K2500 Suburban | 4WD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet K2500 | 4WD |
| 1994 - 1996 | Chevrolet G30 | RWD |
| 1987 - 1991 | Chevrolet Corsica | FWD |
| 1988 - 1990 | Chevrolet Celebrity | FWD |
| 1987 - 1991 | Chevrolet Cavalier | FWD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet C3500HD | 4 X 2 |
| 1994 - 1995 | Chevrolet C3500 | RWD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet C2500 Suburban | RWD |
| 1994 - 1995 | Chevrolet C2500 | RWD |
| 1987 - 1991 | Chevrolet Beretta | FWD |
| 1994 - 1997 | GMC P3500 | RWD |
| 1992 - 1995 | GMC K3500 | 4WD |
| 1994 - 1995 | GMC K2500 Suburban | 4WD |
| 1992 - 1995 | GMC K2500 | 4WD |
| 1994 - 1996 | GMC G3500 | RWD |
| 1994 - 1995 | GMC C3500HD | 4 X 2 |
| 1994 - 1995 | GMC C3500 | RWD |
| 1994 - 1995 | GMC C2500 Suburban | RWD |
| 1992 - 1995 | GMC C2500 | RWD |
| 1987 - 1988 | Oldsmobile Firenza | FWD |
| 1988 - 1992 | Oldsmobile Cutlass Cruiser | FWD |
| 1988 - 1992 | Oldsmobile Cutlass Ciera | FWD |
| 1988 - 1991 | Oldsmobile Cutlass Calais | FWD |
| 1988 - 1991 | Pontiac Sunbird | FWD |
| 1988 - 1991 | Pontiac Grand Am | FWD |
| 1988 - 1991 | Pontiac 6000 | FWD |