
BoschFuel Pump
Part #: BOS-66194 $157.77
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Fuel Pump
| Name | Specs |
|---|---|
| Attachment Type (Fuel Pump Strainer) | Push On |
| Connector Gender | Female |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Square/Rectangle |
| Electric | Yes |
| Electrical or Mechanical | Electric |
| Filter Included | Yes |
| Fuel Delivery Type | Fuel Injection |
| Fuel Filter Included | Yes |
| Fuel Sending Unit Included | No |
| Fuel Tank Pressure Sensor Included | No |
| Fuel Type | Gas |
| Gasket Material | Y |
| Gasket or Seal Included | No /Yes |
| Grade Type | Premium |
| Hose Length | 0 ft |
| Housing Material | Metal |
| In-Line Pump | N |
| Inlet Outside Diameter | 10 mm |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inside Diameter | 0 mm |
| Internal Or External | Internal |
| Lock Ring Included | No |
| Material | Mixed |
| Metered | No |
| Mounting Hardware Included | No |
| Mounting Type | OE type |
| New Or Reman | New |
| Nozzle Shut Off Valve Included | No |
| Nozzle Type | Fixed |
| O-Ring Included | Yes |
| Outlet Outside Diameter | 8 mm |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | OE Type |
| Outside Diameter | 110 mm |
| Package Contents | 1 Electric Fuel Pump |
| Port Quantity | 2 |
| Power Cord Length | 0 ft |
| Power Source | Battery |
| Pump Design | Electric |
| Pump Type | Electric |
| Regulator Included | No |
| Rim Shape | Round |
| Seal And Lock Ring Included | No |
| Self Priming | Yes |
| Static Ground Terminal | No |
| Strainer Included | Yes |
| Suction Pipe Included | No |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Thickness | 1.5 mm |
| Voltage | 12 VDC |
| Wire Harness Included | No |
| Wire Quantity | 2 |
| Wiring Harness Included | No |
| Wiring Harness Length (mm) | 0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2010 - 2015 | Lexus RX350 | FWD, AWD |
| 2013 - 2018 | Lexus ES350 | FWD |
| 2012 - 2014 | Toyota Camry | FWD |
| 2013 - 2014 | Toyota Avalon | FWD |