
ACDelcoTone Wheel/Speedo
Part #: AT8672207 $18.34
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Tone Wheel/Speedo
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dimension Height | 2.6 |
| Dimension Length | 3.2 |
| Dimension UOM | Inches |
| Dimension Width | 2.6 |
| GTIN | 00036666130508 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 1.38 |
| Inside Dia (m) | 34.94 |
| Inside Diameter | 1.38in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Material | Iron |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 80 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | W |
| Outside Dia (i) | 1.97 |
| Outside Dia (m) | 50.02 |
| Outside Diameter | 50.02mm |
| Package UOM | Palette |
| Pallet Layer Maximum | 1 |
| Quantity Of Eaches | 960 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 960 |
| Return Code | Y |
| Thickness | 12.00mm |
| Thickness (i) | 0.47 |
| Thickness (m) | 12.00 |
| Tooth Qty | 40 |
| Tooth Quantity | 40 |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 0.25 |
| Weight UOM | Pounds |
Transmissions
| Name | Years |
|---|---|
| NV3500 | 2004 - 2005 |
| NV3500/MG5 | 1992 - 2003 |
| MY2 | 1991 - 1994 |
| MG5 | 1989 - 2007 |
| 5LM60/MG5 | 1990 - 1992 |
| 5LM60/MY2 | 1990 - 1990 |
| NV3500/M50 | 1995 - 2005 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic | RWD |
| 1999 - 2006 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD |
| 1990 - 1994 | Chevrolet S10 Blazer | RWD |
| 1990 - 2003 | Chevrolet S10 | RWD |
| 1989 - 1998 | Chevrolet C2500 | RWD |
| 1989 - 1998 | Chevrolet C1500 | RWD |
| 1995 - 2005 | Chevrolet Blazer | RWD |
| 1991 - 2003 | GMC Sonoma | RWD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 1500 Classic | RWD |
| 1999 - 2006 | GMC Sierra 1500 | RWD |
| 1990 - 1991 | GMC S15 Jimmy | RWD |
| 1990 - 1990 | GMC S15 | RWD |
| 1992 - 2001 | GMC Jimmy | RWD |
| 1989 - 1998 | GMC C2500 | RWD |
| 1989 - 1998 | GMC C1500 | RWD |