
TranstarBearing
Part #: AT308-537ZB2 $43.57
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Offering the quality, reliability, and durability of GM OE
- Manufactured to GM OE specification for fit, form, and function
Bearing
| Name | Specs |
|---|---|
| ACD Reman Description | No |
| Bearing Type | Cylindrical Roller |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Grade Type | REGULAR |
| GTIN | 00808709037576 |
| GTIN Qualifier | UP |
| Hazardous Material Code | N |
| Inside Dia (i) | 1.043 |
| Inside Dia (m) | 26.5 |
| Inside Diameter | 1.043in |
| Length | 6.4in |
| Life Cycle Status Code | 4 |
| Maximum Cases per Pallet Layer | 171 |
| Meets or Exceeds Original Equipment Manufacture Specifications | Yes |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Order UOM | EA |
| Mkt State Warranty CA | 12 Months / 20,000 Kilometers (Parts Only) |
| Mkt State Warranty US | 24 Month / Unlimited Mile Limited Warranty (Parts Only). Please see ACDelco.com for more details. |
| National Popularity Code | D |
| Outer Ring Width (i) | 0.563 |
| Outer Ring Width (in) | 0.563in |
| Outer Ring Width (m) | 14.3 |
| Outer Ring Width (mm) | 14.3mm |
| Outside Dia (i) | 1.811 |
| Outside Dia (m) | 46 |
| Outside Diameter | 1.811in |
| Package UOM | Each |
| Pallet Layer Maximum | 10 |
| Quantity Per Appl Qualifier | MAX |
| Quantity Per Application | 1 |
| Quantity Per Application UOM | EA |
| Quantity Per UOM | 1 |
| Return Code | Y |
| Vintage_Part_Indicator | N |
| Weight | 1.00 |
| Weight UOM | Pounds |
| Width | 0.563in |
| Width (i) | 0.563 |
| Width (m) | 14.3 |