
Standard Motor ProductsBattery Cable
Part #: SMP-A148-1TA $129.84
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Premium Quality Custom Cables
- Resists corrosive elements such as oil, moisture and heat.
- Tough, Durable Synthetic Rubber Jacket
Battery Cable
| Name | Specs |
|---|---|
| Auxiliary Lead 1 Gauge | 6 ga. |
| Auxiliary Lead 1 Length | 23" |
| Auxiliary Lead 1 Terminal Type | Battery cable lug |
| Battery Cable Configuration | Top Mount |
| Battery Terminal Contains Lead | No |
| Color/Finish | Red |
| Conductor | Copper |
| Description Detail | Loom, black |
| Gauge | 1 ga. |
| Length_Dimension | 148" |
| Lug Hole Diameter | 0.35" |
| Lug Hole Diameter (mm) | 8.89 mm |
| Material | Synthetic Rubber Jacket |
| Number of Leads | 1 |
| Pos/Neg | Positive |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2014 | Chrysler 300 | AWD, RWD |
| 2012 - 2014 | Dodge Charger | AWD, RWD |